Microsoft on andnud teada, et lõpetab 14. oktoobril 2025 Windows 10 toetamise, mis tähendab, et kasutajad ei saa enam tasuta turvavärskendusi.
Windows 10 jääb küll jätkuvalt kasutatavaks, kuid praeguse info kohaselt muutub turvalisuse säilitamine tasuliseks teenuseks. Mida see tähendab tavakasutajatele ja kuidas tagada oma süsteemi turvalisus pärast 2025. aastat?
Mis juhtub 2025. aastal?
Microsoft on teatanud, et Windows 10 ametlik tugi lõpeb 14. oktoobril 2025. Pärast seda kuupäeva ei saa kasutajad enam tasuta turvavärskendusi, mis on tavaliselt mõeldud uute haavatavuste ja turvaohtude parandamiseks. See tähendab, et operatsioonisüsteem töötab endiselt edasi, kuid muutub turvalisuse seisukohalt riskantsemaks.
Turvamata süsteemid on vastuvõtlikud pahavara, viiruste ja häkkerite rünnakutele. Probleeme võib tekkida ka teatud tarkvara kasutamisega, näiteks Eestis laialdaselt kasutatava ID-kaardi tarkvaraga. Windows 7 puhul juhtus, et ID-kaardi tarkvara lõpetas operatsioonisüsteemi toetamise, mis sundis kasutajaid uuendama oma süsteemi uuemale Windowsi versioonile. Sama võib oodata ka Windows 10 kasutajaid pärast 2025. aastat, kui tarkvara arendajad hakkavad keskenduma Windows 11-le ja uuematele platvormidele. Selle kohta on juba eelnev kogemus olemas Windows 7 näitel.
Kas Windows 10-t saab edasi kasutada?
Jah, Windows 10-t saab kasutada ka pärast 2025. aastat, kuid regulaarsete turvavärskendusteta muutub see operatsioonisüsteem aja jooksul üha haavatavamaks. Pahavara ja häkkerite rünnakud võivad muutuda sagedasemaks ning kasutajad peavad olema ettevaatlikumad.
Windows 10 kasutajad, kes soovivad oma süsteemi turvalisena hoida, peavad kaaluma tasulisi turvalahendusi.
Microsofti tasulised turvateenused: Extended Security Updates (ESU)
Microsoft pakub Windows 10 kasutajatele võimalust osta tasulisi turvavärskendusi läbi programmi Extended Security Updates (ESU). See on mõeldud neile, kes ei ole valmis või võimelised uuendama Windows 11-le, kuid soovivad siiski saada turvaparandusi ja jätkata Windows 10 kasutamist turvaliselt.
ESU pakub kriitilisi turvavärskendusi, kuid see teenus on ajaliselt piiratud ja enamasti suunatud ettevõtetele, mitte tavakasutajatele. Lisaks on teenus tasuline, mis võib paljudele tunduda ebamugava alternatiivina.
Mida peaksid kasutajad tegema?
Kasutajad, kes ei soovi tasulisi turvalahendusi kasutada või pikendada Windows 10 eluiga läbi ESU programmi, peaksid kaaluma järgmisi samme.
Uuenda Windows 11-le. Kui sinu arvuti riistvara toetab Windows 11 kasutamist, on see parim ja pikas perspektiivis turvalisem lahendus. Kui aga sinu arvuti ei toeta Windows 11 kasutamist või vajab uuendamist, on võimalik leida taskukohase hinnaga kasutatud sülearvuteid, mis on valmis Windows 11 jaoks.
Kokkuvõtteks toob 2025. aasta Windows 10 kasutajatele kaasa olulisi muutusi, eriti seoses turvalisusega. Kuigi operatsioonisüsteemi saab edasi kasutada, muutub turvalisuse hoidmine tasuliseks teenuseks läbi Microsofti ESU programmi. Samuti võivad osa tarkvaradest, näiteks Eesti ID-kaardi tarkvara, lõpetada Windows 10 toe pakkumise, sundides kasutajaid uuendama uuemale operatsioonisüsteemile, nagu juhtus Windows 7 puhul. Parim ja turvalisim lahendus on uuendada Windows 11-le.
https://digi.geenius.ee/sisuturundus/wi ... hta-teadma